2000’li Yıllarda Hayatımıza Girip Çıkanlar

0
9618

Milenyum milenyum diye bel bağladığımız, ilk gününe uyandığımızda her şeyin farklı olacağını sandığımız o günlerin üzerinden yaklaşık 14 yıl geçti.

Beklediğimiz kadar olmasa da özellikle 2000-2010 yılları arasında hayatımıza giren, bir ömür artık onla geçecek diye düşünürken geldiği hızda giden şeyler oldu.

1. itiraf.com

itiraf-com-2002-screenshot

itiraf.com Türkiye’nin ilk sosyal medya sitesidir dersek sanırım doğru olur. Ne Facebook’umuz, ne Twitter’ımız vardı o dönem. itiraf.com itiraf etme olayından çıkmış site sahibi (Ersan Özer) moderatörlüğünde her şeyin konuşulduğu bir mecra olmuştu. Internete giren herkes itiraf.com’a girerdi, en çok haber olan internet sitesiydi, itiraf partisi bile düzenlenmişti. Ersan Özer kendi deyimiyle “bir ev parasına” itiraf.com’u EBİ’ye sattıktan sonra site eski günlerine dönemedi ve hayatımızdan çıktı. Hatta birkaç ay önce sitenin tamamen kapatılacağı konuşuldu, daha sonra itiraf.com’dan yetkili bir abi haberi yalanladı.

2. yonja.com

yonja

Yonja.com’da kaç arkadaşımızın olduğu çok önemliydi bizim için. Krolar girmesin diye ingilizceydi. 2007 yılında tam yatırım aldı, patladı gidecek derken “ilkokul arkadaşlarımızı bulduğumuz Facebook” çıkageldi. Yonja da patladı gitti.

3. Shockhaber.com

shockhaber

Tüm siteleri teker teker sayacak değiliz ama son olarak shockhaber.com’u ekleyebiliriz listeye. Yaklaşık 2 yıl boyunca en çok ziyaret edilen eğlence sitelerinden biri oldu ve sonra bir anda güncellemeleri bırakıp siteyi kapattılar. Bildiğimiz kadarıyla sitenin kurucuları televizyon tarafında çok yoğun oldukları için (Dikkat Şahan Çıkabilir’i hazırlıyorlardı) siteye zaman ayıramadılar. Yıllar geçti ama biz hiçbir işe yaramayan stres tuşunu ve sayfa içinde gezinen, üstüne tıklayınca mesaj veren noktayı unutmadık.

4. Nokia 8210

nokia-8210

2000’li yıllarda çıkan tüm telefonlar zaten hayatımızdan çıktı. Hepsini teker teker yazmayacağız ama birkaç tanesi var ki bahsetmeden geçemeyeceğiz. Bunlarda biri Nokia 8210. Yanılmıyorsam 2000 yılında bir arkadaşımız almıştı bu telefondan. Bir telefondaki en son ama gerçekten en son noktaydı. A’dan Z’ye aklınıza gelebilecek bütün özellikler olduğu gibi çok da küçüktü. Telefon zaten daha ne kadar küçültülebilirdi ki? Muhtemelen arkadaşımız 10 yıl kadar kullanacaktı. Hayal gücümüz de hiç gelişmemiş ne diyeyim. En fazla 2 yıl kullandı.

5. Nokia 6600

no6600_00

Aynı şeyleri yeniden yazmaya gerek yok sanırım. Yine telefonda son nokta sanmıştık, telefonda işletim sistemiyle çığır açmıştı, çok satmıştı ama 2-3 yıl kadar popülerliğini koruyabildi.

6. Discman

discman

Hepimizin walkman’lerinin katili discman’ler. Olmayanı dövdükleri, neremizde taşıyacağımızı bilmediğimiz discman’ler. Bir de hepsini birbirinden dandik mi yapmışlardı. Sürekli problemli bir alet olarak aklımda kaldı.

7. ICQ ve MSN Messenger kardeşler

ICQmsn-messenger

Uykusuz gecelerimizin sebepleri; kronolojik sırayla ICQ ve MSN Messenger. MSN Messenger tamamen kapandığını duyurdu, ICQ hala ne yapmaya çalışıyor bilmiyorum. Daha birkaç ay önce yeni versiyonları ICQ 8.2’yi çıkarmışlar. Bir akşam da orada toplanalım da ayıp olmasın bari.

8. Cem Uzan ve Genç Parti

gencparti

Star’da Anahaber bültenlerinde 90 dakika izlediğimiz yetmiyormuş gibi, Şampiyonlar Ligi maçlarında ilk yarı sona erdiği an propaganda başlar, 15 dakika devam ederdi. İkinci yarı düdüğüne yetişemediğimiz zamanlar olurdu.

9. Biri Bizi Gözetliyor

biri-bizi-gozetliyor

“Melihçiysen fav’la, Eraycıysan RT” diye tweet atamadık o zamanlar. Sabah akşam seyrettik durduk. En son BBG 6 yapıldı, sonra herkes zemzem suyuyla yıkanıp tövbe etti.

10. Semra’nım ve Gelinim Olur musun?

semra-hanım-gelinim-olur-musun

“Gelinim Olur musun?” tayfasından kimse kalmadı artık.

11. Lost

Lost

2004-2010 yılları arasında devam eden, akıllarda çok soru işareti bırakan, final bölümüyle “biz bu işin içinden çıkamıyoruz, zaten hepimiz arafta toplanacağız, kim öldü, kim kaldı, ne oldu, ne bitti boş verin” diyen Lost… “Sonu çok bozduğu” için defalarca seyredilecek bir dizi olamadı. Geç başladığımız için haftasonu oturup 20 bölüm seyrettiğimiz Lost da hayatımızdan çıktı.

SEVDİN Mİ?

YORUM YAPALIM

CEVAP VER