Dikey E-ticaret Sitelerinin Problemi Ne?

0
2471

Şimdiye kadar önemli isimlerden yatırım alan dikey tişört sitesi Goboti bugün anasayfasına eklediği veda yazısıyla birlikte kapandı.

goboti-veda
Goboti.com’un yatırımcıları arasında  Markafoni kuruları Sina Afra, Tolga Tatari ve Ahmet Emre Sarı, Yemeksepeti kurucusu Nevzat Aydın ve MyNet’in kurucusu Emre Kurttepeli vardı.

Son birkaç yılda büyük beklentilerle açılan dikey sitelerde işler pek iyi gitmiyor. Sadece bir tür ürün satan bu siteler sektördeki büyük e-ticaret siteleri karşısında uzun süre direnemiyor. Küçülmeye, kapanmaya veya başka yönlerde satışlarla büyümeye çalışan bu siteler için 2014 de hareketli geçmeyecek gibi.

Dikey sitelerin Türkiye’de başarılı olamamasının en önemli sebebi kullanıcı alışkanlıkları.

Türkiye’de kullanıcı alışkanlıklarını değiştirmek ve güven vermek çok zor. Kullanıcılar tişört almak istedikleri zaman Goboti.com’dan almak yerine, alışmış oldukları, ismini bildikleri, “bir site vardı neydi adı” demeden girdikleri büyük bir e-ticaret sitesinden almayı tercih ediyor.

Diğer önemli problemlerden biri marka bilinirliği oluşturulamaması.

Dikey alışveriş siteleri ilgi çekici reklamlarla müşterinin karşısına çıkıp, müşteriyi anlık bir istekle tıklatıp alışverişini tamamlatıyor. Ama daha sonra reklamı görmediği sürece müşteri siteye ihtiyaç duymuyor ve hatta bir süre sonra ihtiyacı olsa bile ismini hatırlayamıyor. Zaten artık e-ticaret sitelerinin adlarını hatırlamak da ayrı bir beceri: Goboti, Gabadu, Gamoba, Butigo, Gozimo…

Ne yapmalı?

E-ticaret sektöründe Türkiye çok iyi yerlerde olsa da belki sıfırdan dikey site kurmak için henüz biraz erken. Bir geçiş dönemi şart. Geçiş döneminde ise zaten bu işi offline’da yapan firmalara ihtiyaç var. Örneğin zaten sadece tasarım ürünü tişörtler satan bir mağazanız varsa internete yönelip tişört dikeyini siz açmalısınız. Veya stor perde imalatı ve satışı yapan bir firmanız varsa stor perde dikeyi açmak tam size göre olabilir. Bu firmalar e-ticaret sitesinden agresif bir şekilde büyüme ve getiri beklemeyeceği, sabırsız olmayacağı için birkaç yıl içinde başarı kaçınılmaz olur.

SEVDİN Mİ?

YORUM YAPALIM

CEVAP VER